Skadedyr

Skadedyr
Produkter til bekæmpelse af skadedyr.

Hvad er vigtigt ved skadedyr?

Skadedyr kan være mere end blot en irritation. Uanset om det drejer sig om mus, rotter, myrer, fluer, hvepse, møl, sølvfisk, lopper eller andre ubudne gæster, kan de skabe problemer i både hjemmet, haven, garagen, sommerhuset eller omkring kæledyrene. Derfor er det vigtigt at reagere hurtigt, når du opdager tegn på skadedyr, så problemet ikke udvikler sig.

I denne kategori finder du produkter til bekæmpelse og forebyggelse af forskellige typer skadedyr, så du kan skabe et sundere, mere hygiejnisk og mere behageligt miljø for både mennesker og dyr.

De fleste skadedyr formerer sig hurtigt og kan på kort tid udvikle sig fra et mindre irritationsmoment til et større problem.

Sådan vælger du skadedyr

Tag udgangspunkt i materiale, mål, anvendelse og det dyr, varen er beregnet til. Læs altid den konkrete produktbeskrivelse og producentens anvisninger. Varer i samme kategori kan have forskellige egenskaber og begrænsninger.

Jo tidligere problemet opdages, desto lettere er det som regel at håndtere.

Mange danske boligejere oplever på et tidspunkt problemer med en eller flere former for skadedyr.

Gnavere søger ofte indendørs, når vejret bliver koldt, eller når de kan finde føde og skjulesteder. De kan gnave i ledninger, isolering, træværk og opbevarede genstande.

Myrer søger især efter mad og vand. Selv små krummer eller søde rester kan tiltrække større kolonier.

Brug og vedligeholdelse

Kontrollér den konkrete vares anvisninger om brug, rengøring og opbevaring. Undersøg også, om størrelse og materiale passer til det tilsigtede formål.

Fluer kan være generende både inde og ude, især i sommermånederne. De formerer sig hurtigt og søger mod fødevarer, affald og fugtige områder.

Hvepse bliver ofte et problem i sensommeren, hvor de tiltrækkes af søde drikkevarer, frugt og mad.

Hvad bør du kontrollere før køb?

Sammenlign produktoplysninger, eventuelle mål og producentens anbefalinger. Har dyret særlige behov, er det vigtigt at vælge ud fra dem frem for alene ud fra kategorinavnet.

@Potekram.dk